Kumaş Kanal ve Difüzörlerin Fonksiyonları

Dağıtım, Toplama ve İletim

Hava Dağıtımı

tekstil kanal hava dağıtımı

Bir kumaş kanala beslenen hava, 7 farklı yoldan dağıtılır. Bu 7 farklı değerden her biri ayrı ayrı “0” olarak belirlenebilir veya aynı sistemde bir arada kullanılabilir. Ancak beslenen hava debisi (V) her zaman bu 7 değerin toplamına eşittir. Talep edilen hava hızları ve konfor şartlarına göre belirlenen hava dağıtım şekillerinin detayları aşağıda.

 1. A - Geçirgen Kumaş Yüzeyi

  Sadece P sınıfı kumaşlarımız geçirgendir. Bu kumaşlarımız, sistemde soğutma talebi varsa, yoğuşmayı engellemek için kullanılır. Kumaşın iç ve dış yüzeyinde sıcak farklılığı oluşması engellenir, yüzeyde yoğuşma meydana gelmez. Besleme fanının sağladığı debi ve basınca göre kumaş yüzeyinden çıkan debiyi hesaplıyor, toplam besleme debimizden bu değeri düşüyoruz.

 2. B - Mikroperforasyon Delikleri

  Kumaş yüzeyine özel lazer makineleri ile açılan 200 ile 400 µm delikler ile hava dağıtımı sağlanır. Mikroperforasyon delikleri havayı düşük hızda, yüksek karışım oranında dağıtarak konfor çözümleri için mükemmel seçenekler sunar. Mikroperforasyon kanal yüzeyinin belirli bölgelerine, veya kanalın tamamına uygulanabilir. Yüksek soğutma yükü taşınan sistemlerde homojen hava dağıtmı için kullanılır.

 3. C - Perforasyon Delikleri

  Çapı 4 mm ve üzeri olan, lazer makineleri ile oluşturulan perforasyon delikleri ile hava mikroperforasyon deliklerine oranla daha yüksek hızda dağıtılır. Standart yükseklikteki alanlarda ısıtmanın yere ulaştırılması için yeterlidir. İyi filtrelenmeyen sistemlerde, delik çapları nedeni ile hava tedariğinde tıkanma yaşanmasını engeller, ek basınç kaybı oluşturmaz.

 4. D - Küçük Kumaş Nozullar

  Yüksek hızda hava dağıtımı için kullanılırlar. 20, 30 veya 40 mm çaplarındaki nozullar, tamamen kanal ile aynı kumaştan üretilir ve hijyen, yanmazlık olarak aynı standartlara sahiptir. Kanalın istenen noktalarına, belirlenen adetlerde yerleştirilebilen küçük kumaş nozullar, daha şık görünümlü Premium ve daha ekonomik ama yine fonksiyonel Industrial seçeneklerine sahiptir.

 5. E - Büyük Nozullar

  Çok yüksek tavanlı (30 metreye kadar) alanlarda hava dağıtımı için kullanılır. Boyutları talep edilen hava hızlarına göre bağımsız olarak belirlenir. Ayarlanabilir uçları ile nozullar kapatılıp açılabilir. Yönlendirilebilir ve çevrilebilir nozul seçenekleri mevcuttur.

 6. F - Adaptörler

  Kumaş kanaldan diğer kumaş kanallara veya metal kanal sistemine bağlantılar. Bu bağlantılar istenilen şekil ve büyüklükte olabilir. Kumaş kanal sistemine bağlanan bir adaptör ise bağlantı noktaları fermuar ile tamamlanır ve iki sistem kolayca bir araya getirilir. Eğer bu adaptörden ek bir besleme sağlanıyor ise F değeri negatif olarak kabul edilir.

 7. G - Kanal Sonu

  Bir hava dağıtım sistemine beslenen hava her zaman tek bir mekana dağıtılmaz. Havanın bir kısmı bağımsız bir başka alanı havalandırıyor olabilir. Bu durumda kanal bir mekandan diğer mekana dileğe göre aynı çap kanallarla veya kumaş redüksiyon sonrası küçülen çaplarda kanallarla hava taşıyabilir. Bağımsız bölgelerin hava dağıtım şekilleri de birbiriden farklı olabilir. Özenle hesaplanan hava hızları, basınç kayıpları ve talebe göre belirlenen delik çapları ile sistem kusursuz çalışacaktır.

Hava Dağıtım Mesafeleri

Hava atış mesafeleri, kumaş kanala beslenen havanın sağladığı statik basınç ve ortam ile beslenen havanın arasındaki sıcaklık farkından etkilenerek farklılık gösterir. Havalandırmak veya şartlandırmak istediğiniz alanda hava dağıtımını doğru değerlendirebilmeniz için öngörülen değerler ile projenize özel hava dağıtım grafikleri hazırlıyoruz.

Simülasyon ve seçim programımız Prihoda SW; debi, basınç ve sıcaklık farklarının yanı sıra yüzeydeki sürtünme ve redüksiyon kayıpları, delik boyutları ve yerleri, kanal içi hava hareketlerini de göz önünde bulunduruyor. Çevre etkileri nedeni ile daha detaylı bir simülasyon gerektiğinde projenize özel Fluent desteği ile CFD testi sunuyoruz.

Hava Toplama

Negatif basınç sistemlerinde kullanılan emiş kanalları dikdörtgen veya üçgen kesitlerde üretilir. Eksiksiz fonksiyonellik için kumaşın enine ve boyuna mükemmel gerdirilmesi gerekir. Profil içi gerdirme sistemi ile boydan, tijler ile enden gergin sabitleme sağlanır. Negatif basınç kanallarına hava emişi için tek yöntem perforasyon delikleridir. Perforasyon delikleri kanalın her yüzeyine talep edilen boyutlar ve sıra sayısında yerleştirilebilir. Emiş kanallarında geçirgen olmayan (N) kumaşlar kullanılır.

Hava İletimi

Kumaş kanal sistemlerinde hava iletimi için geçirgen olmayan kumaşlar kullanılır. Ancak uzun mesafelerde taşınacak şartlandırılmış havanın enerji kaybını engellemek, veya çiylenme noktasının altında sıcaklıklarda bir soğuk hava taşımak için izolasyonlu kumaş kanallar kullanılır. İç yüzeyde hafif, dış yüzeyde orta ağırlıktaki kumaşın arasında yüksek yangın dirençli polyester izolasyon malzemesine yer verilir. İzolasyon ayrıca mükemmel ses yutumuna da sahiptir.