Kumaş Hava Dağıtım Sistemleri Özel Teknik Çözümler

Farklı Talepler İçin Yaratıcı Mühendislik

Kumaş hava dağıtım sistemleri ile çözüm üretemeyeceğimiz bir hava dağıtım talebi olmadığına inanıyoruz. Bunun için tüm talepleri dinleyip, Ar-Ge mühendislerimiz ve modern test odalarımız ile kesintisiz çalışıyoruz. Tekrar eden taleplerle kaşılaştığımızda, başarıya ulaşan çözümlerimizi ürün olarak sizlere sunuyoruz. Prihoda’ya özel bu teknik çözümlerden bir kısmı aşağıda, ancak siz farklı talepleriniz için bizimle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Çift hava dağıtım metodlu kumaş kanal

Membran Difüzör

İki tip difüzör bir araya geliyor. Sızdırmaz hafif bir kumaştan üretilen membran, difüzörün merkezine yatay olarak dikiliyor. Membran, üst veya alt yüzeyi değişken olarak kaplıyor. Membranın sonu servomotor ile veya manuel olarak kontrol edilen bir kanada bağlıdır. Bu sayede genelde ısıtma ve soğutma için kullanılan iki pozisyon arasında seçim imkanı sunuyor. Isıtma anında membran difüzörün üst yüzeyini kaplıyor ve hava alt yüzeydeki deliklerden aşağı doğru yönlendiriliyor. Soğutmada membran alt yüzeyi kaplıyor ve hava sadece üst yüzeydeki geçirgen kumaştan veya mikroperforasyon deliklerinden dağıtılıyor.

Isıtma

Soğutma

Membran Difüzör Duman Testi

Motorlu Kanat

Membran

Egzoz için kumaş kanal

Negatif Basınç Kanalları

kumaş kanal emiş

Sadece dikdörtgen veya içgen kesitlerde üretilebilir. Fonksiyonellik için kumaşın enine ve boyuna mükemmel şekilde gerdirilmesi gerekir.Uzunlamasına gerdirme profillerdeki vidalı gerdirme ile, enine gerdirme dişli tijler veya ağırlık (üçgen kesitte) ile sağlanır. Hava, kanalın içine kanal boyunca yüzeyin istenilen yerine açılan perforasyon delikleri ile emilir. Homojen hava emişi talebini dereceli olarak delik aralıklarını ve boyutlarını
değiştirerek karşılıyoruz. Kanalların tamamının düzenli olarak temizlendiği alanlarda kullanımı bekliyoruz. Negatif basınç kumaş kanalları kolayca montaj sisteminden ayrılır, fermuarlarla parçalara bölünür ve tamamı yıkanır. NMI malzeme kullanılmışsa (gümüş nano tabaka bulundurur), kanal antibakteriyeldir.

Kumaş kanal termal koruma

İzolasyon

kumaş kanal termal izolasyon

Makine odası ile havalandırılan mekan arasında iklimlendirilmemiş alanlarda ısı kaybını azaltmak için kullanılır. 3 cm’lik dokunmamış polyester bir tabaka izolasyon olarak (EN 13501‘e göre yangın direnci sınıfı B-s2,d0) kullanılır ve hafif iç kumaş ile genelde orta ağırlıkta dış kumaşın arasına dikilir. Dikiş işlemi izolasyon kalınlığını 20-30 mm arasında azaltır. Ulaşılan azami ısı geçirgenliği kat sayısı 1.8 W/m2 K’dir. Genellikle 250 mm çaptan başlayan 2 metrelik parçalar temin ediyoruz. Her 1 m’de 1 tekerlek. İzolasyonlu kanal aynı zamanda mükemmel ses yutum yeteneğine sahiptir.

Kumaş kanal ses yutumu

Kumaş Susturucu

kumaş kanal susturucu

Kumaş susturucunun üretiminde 100 mm kalınlığında alüminyum folyolu taşyünü kullanıyoruz ve her iki tarafından kumaşla kaplıyoruz. İç yüzeyde mikroperforasyon kullanımı ile daha yüksek ses yutumu elde ediyoruz.

Yoğuşma engelleme

Çift Kumaş Kanal

çift kat kumaş kanal

Yoğuşma genellikle çift kanal kullanımı ile önlenir. Ara tabaka ihmal edilebilir bir hava debisi (toplam debinin %1’i) ile doğru pozisyonda tutulur. Isı transfer katsayısı 3.5 W/m2/K’a kadar çıkar.

Soğuk odalarda kısa defrost süresi

Defrost Damperi

Defrost damperi (DeDa) evaporatör fanını kapatarak defrost işlemini hızlandırır. Soğutucunun düzgün kapatılmasını engelleyen ve hidrofobik işlemi ile donymayı önleyen NLW kumaştan üretilir.

Damper, fan çalışır durumdayken açıktır ve soğuk havanın geçişine izin verir. Hava debisi damper tarafından hafifçe kısıtlanır. Gerçek değer fanın eğrisine ve damperin yapısına bağlıdır.

Damperin kumaşı, soğutucu durduğunda yerçekimi gücü ile fanı kaplar. Soğutucudan hava geçişini engeller ve defrost işlemini hızlandırır.

Damperin sonunda çapın ayarlanması için tokalı bir daraltma şeridi bulunur. Devreye almada hava akışını minimal düzeyde etkileyecek, ancak titreşime izin vermeyecek doğru çapı bulmak önemlidir.

Kumaş deplamanlı difüzör

Membranlı Fanus

kumaş deplasmanlı difüzör

Çift katmanlı orijinal yapı ve gerçigen olmayan membran hava yönünün değiştirilmesini sağlar. Hava tedariği perfore kumaştan yatay olarak tüm yanlara veya dik olarak aşağıya yönlendirilebilir. Yön değişimi servomotor ile veya manuel olarak kontrol edilebilir. Membran kanadının paslanmaz çelik malzemesi dışında, herşey tamamen kumaştan üretilmiştir ve çamaşır makinsinde temizlenebilir. Difüzör çok hafiftir ve montaj için tüm gereken hava beslemesine bağlanması, yerine asılması hızlı ve pratiktir.

Kumaş kanal topraklama

Antistatik Tasarım

kumaş kanal antistatik

Antistatik tasarım kumaş kanal ve difüzörler ile toprak arasında voltaj farkının engellenmesi gereken alanlar içindir. 4 parametreden meydana gelir:

  1. Yüksek iletkenlikte kumaş Premium (PMI, NMI)
  2. Yüksek iletkenlikte uzunlamasına dikili bir iletken şerit
  3. Tüm fermuarlarda metal ek yeri
  4. Kanal uçlarında topraklama noktaları
Kumaş kanal hava bariyeri

Kumaş Kepek

Kumaş kepenk kanalın veya difüzörün tüm kesitini kapayarak bulunduğu noktanın ötesinde hava taşınmasını veya hava dağıtımını engeller. İçinde çıkarılabilir ince metal bir çubuk ile kumaştan üretilmiştir. İç yüzeydeki konik membran kesit alanını kapatır veya açık bırakır. Manuel olarak veya servomotor ile işletilebilir.

Yüksek debilerde düşük yükseklikli kumaş kanal

Kombine Yarım Daireler

Yan yana dikilmiş bir kaç yarım daire difüzörden meydana gelir. Bu şekilde daha düşük difüzör yüksekliklerinde daha büyük hava debileri taşınabilir.

Tavan montajlı kumaş kare difüzör çeşitleri

Kumaş Difüzör SquAireTex

SquAireTex kumaş difüzörler ortam havası ile besleme havasının mükemmel karışımını sağlar. Yapı alüminyum çerçeve üzerine yerleştirilen kumaş karo yüzeyine ultrasonic kaynaklanan kumaş ceplerden meydana gelir. SquAireTex difüzörler sabitleme gerekmeden kolayca monte edilir. Çok düşük ağırlığı nedeniyle, asma tavan çerçevesinin üzerine yatırılabilir. Difüzörün tamamı yıkama için kolayca alüminyum çerçeveden ayrılır. Bağımsız olarak kombine edebileceğiniz 9 kumaş rengi mevcuttur veya Prihoda Art motiflerinden yararlanılabilir. Bağlantı kutusu eşit hava dağılımını optimize edecek şekilde tasarlanmıştır ve izolasyonlu malzemeden üretilebilir. 3 ana çeşit SquAireTex difüzör vardır; Swirl, Flow ve Perfo. Her biri ürüne ait özel katalogda daha detaylı tanımlanmıştır.

SquAireTex Swirl

SquAireTex Flow

SquAireTex Perfo

SquAireTex Duman Testi