Sıkça Sorulan Sorular

Kumaş kanal deyince aklınıza takılmış olabilecek sorular

1

Fan durdurulduğunda bir tekstil difüzör nasıl görünür?

2

Hava egzozu için kumaş kanal kullanmam mümkün mü?

PŘÍHODA s.r.o. dünyada negatif basınç kanallarını pazara ilk sunan marka. Dikdörtgen ve üçgen şekillerde üretilir. Kanalın tüm yüzeyinin yeterli şekilde gerdirilmesi esasına dayanır. Yapı basit demontaj ve montaja imkan tanır. Kanala hava girişi için perforasyon delikleri kullanılır.

3

Tektil difüzörlerin kullanım ömrü ne kadardır?

Kumaş kanallar kısa dönemli bir çözüm değildir. Yüksek kalite kumaşlardan özenli işçilikle üretilen kanallar 15 yıl veya daha uzun süre dayanır. Prihoda Classic, Prihoda Standarda ve Prihoda Recycled yüksek kalite kumaş sınıflarıdır.

En fazla 50 defa yıkanabilen hafif kumaşlar daha kısa ömre sahip olabilirler. Prihoda Light kumaşları bu sınıfa aittir.

4

Bir tekstil difüzörün basınç kaybı nedir?

Farklı şekillere sahip olmayan iyi tasarlanmış bir difüzörde yaklaşık her noktada eşit sabit bir statik basınç vardır.Kumaş perforasyonu statik basıncın ortalamasına göre hesaplanır. Başka bir deyişle, difüzör bağlandığı kanal dış basıncına göre tasarlanır. Şekilli parçalar ve türbülans ekolayzırları dikkat edilmesi gereken ek basınç kayıpları yaratır. Difüzörün içinde düzenli olarak azalan hızlar sonucunda sürtünme basınç kayıpları çok düşüktür. Kullanılabilen en düşük basınç 50 Pa olurken, bu hafif kumaşlarda 20 Pa’dır.

5

Difüzörler kirler nedeni ile tıkandığında ne yapmalıyım?

Tüm ürünlerimiz kolayca temizlenir. Bir çok kumaşımız çamaşır makinesinde yıkanabilir. Perforasyonlu (4 mm’den büyük delikler) difüzörler asla tamamen tıkanmazlar. Mikro-perforasyon delikleri bulunan kanallarımız, geçirgen kumaş yüzeylere göre 2 kat daha uzun süre bakım yapılmadan çalışabilir. Genelde temizlik hijyenik veya estetik sebeplerden yapılır. Sistemimizde parçalar birbirlerinde fermuar ile ayrılır ve her bağımsız parçada sistemdeki yerini gösteren pozisyon numaraları ile yıkama talimatları bulunur.

6

Kumaş kanallar küflenir mi?

Küf, havasız ve nemli kalan her malzemede oluşur. Buna bizim antibakteriyel kumaşlarımız da dahildir. Kumaşlarımızdan sadece Prihoda Plastic (NMF)  küfe dayanıklıdır. Difüzörleri asla nemli depolamayın ve uzun süre çalışmaz halde bırakmayın, özellikle nemli ortamlarda. Küf kumaşın üzerinde temizlenemeyen izler oluşturur.

7

Dikdörtgen difüzörler kullanılabilir mi?

PŘÍHODA s.r.o. dikdörtgen kesitlerin kullanılmasını mümkün hale getiren özel bir montaj şekli geliştirdi. Prensip gerdirme sistemi ile kumaşın enine ve boyuna gerilmesi üzerine temellendirildi. Yapı basit demontaj ve montaja imkan tanır. Dikdörtgen kesitli kumaş kanallar tavan direk monte edilebilir veya alana sarkıtılabilir.

8

Kumaş kanallar filtre işlevi görür mü?

Geçirgen malzeme kullanılmışsa (PMS, PMSre, PMI, PLS), kumaşın yüzeyinden atılan hava için kumaş filtre görevi görür. Kumaşın kir oranı arttıkça, basınç kaybı artar ve hava debisi azalır. Bu yüzden kumaşın yıkanması önemlidir. Biz, perfore kumaşın kullanımının açık ara en iyi çözüm olarak kabul ediyoruz. Perfore kumaşlar filtre görevi görmeseler bile, basınç kaybı değerinin değişimini önlerler ve ihtiyaç olan yıkama sayısı dikkate alınacak oranda azalır. Biz hava filtreleme değil, hava dağıtım ürünleri üreticisiyiz.

9

Neden PRIHODA plastik nozul veya slot kullanmıyor?

Plastik nozul ve uzunlamasına slotların kullanımının tarihsel bir gerekliliği var. Bu araçlar ile farklı hava dağıtım şekilleri oluşturuldu, plastik nozullar ayrıca delinen kumaşların yırtılmasını engelledi. Ancak lazer teknolojisi ile mükemmel delikler açıp yakılan kumaşın yırtılmasını ortadan kaldırdığımızda, araçlar gereğini yitirdi. Doğru tasarlanan, lazerle delinmiş sıralar aynı ihtiyacı karşılarken, daha estetik ve daha ekonomik bir çözüm oluşturdu. Uzak mesafelere hava dağıtımı ve dik üfleme için kumaştan nozullar üretiyoruz, asla plastik nozul kullanmıyoruz. Kumaş nozullarımız daha hafif ve kullanım sırasında düşmüyor veya yıkama sırasında sürtünerek malzemeye zarar vermiyor.

10

Prihoda neden daha fazla çeşit geçirgen kumaş kullanmıyor?

Biz geçirgen kumaşı ortamın çiğlenme noktası altında hava dağıtımında yoğuşmayı engellemek için kullanıyoruz. Ancak sadece belirli geçirgenlikte tek bir malzememiz var. Geçirgenliği oldukça düşük ve sadece yoğuşmayı engelleme amaçlı. Hava dağıtımı deliklerle (mikroperforasyon, perforasyon veya her ikisi bir arada) ve ayarlı hava çıkışları ile  (nozullar, cepler) sağlanır. Ürün yelpazemiz kullanımı bazen kaçınılmaz olan sızdırmaz malzemeler de içeriyor.

11

Prihoda kumaş kanal ve difüzörlerin hangi sertifikaları var?

Malzemelerimiz yagın direnci için EN 13501-1’e uygun olarak (malzemeye göre farklı sınıflarda) ve Amerikn UL 723’e göre sertifiklndırılmıştır. PRIHODA firmasının sertifikalandırılmış ISO 9001’e uygun olarak kalite yönetim sistemi
ve ISO 14001’e uygun olarak çevre yönetim sistemi mevcuttur. Prihoda kumaşları ayrıca Oeko-Tex sertifikası da edinmiştir.