Kumaş Kanal Sistemlerinin Temel Özellikleri

Kesitler, Ebatlar, Basınçlar ve Bağlantı Şekilleri

Kumaş Kanal Kesitleri

Sadece Üfleme

Daire

En temel kesit şeklidir. Montajı ve bakımı kolaydır.

Yarım Daire

Yükseklik sıkıntısı olan mekanlarda veya iç mekan detaylarına uyum için tercih edilen kesit şeklidir.

Çeyrek Daire

Yükseklik sıkıntısı olan mekanlarda veya iç mekan detaylarına uyum için tercih edilen oda köşelerine montaja uygun kesit şeklidir.

Bölüm

Yarım daire uygulamanın mümkün olmayacağı kadar yükseklik sıkıntısı olan mekanlara uygun kesit şeklidir.

Dilim

Özel mimari detaylara ve dik olmayan oda köşelerine montaja uygun kesit şeklidir.

Üfleme ve Emiş

Dikdörtgen

Difüzör kesit şekli, dikdörtgeni her köşesinden geren profillerden oluşan özel montaj sistemi ile korunur.

Üçgen

Difüzör kesit şekli, üçgenin alt noktasına yerleştirilen hesaplanmış bir ağırlık ile sağlanan gerilme sayesinde korunur.

Kumaş Kanal Ebatları

Kumaş kanallar 100 mm ile 2000 mm arasında, talep edilen tüm çaplarda üretilir.

Kumaş kanal uzunlukları tamamen kullanım alanının boyutlarına bağlıdır. Yeterli basıncı sağlayan bir fan ile kumaş kanal uzunluklarında bir sınırlama yoktur.

Kumaş kanallar fermuarlarla birleştirilen bağımsız parçalara sabittir. Kumaş kanallar, kanal başlarında yer alan 150-200 mm uzunluğunda başlangıç parçası (A) 5000 ile 10000 mm arasında istenilen uzunluklarda seçilen ara parçalar (B) ve kanal sonlandırmasını içeren son parçadan (C) meydana gelir. Toplam kanal uzunluğu A + B + C ‘dir.

Kumaş Kanal Basınç Kayıpları

Kumaş kanal hava dağıtım sistemlerinin basınç kayıpları geleneksel sistemlere çok benzerdir. Karmaşık bir kumaş hava dağıtım sisteminin  toplam basınç kaybı galvaniz kanallarla oluşturulan sistemlere denktir. Kumaş kanalların şekillerini koruyabilmeleri için gerekli olan minimum basınç, kumaş ağırlığına göre farklılık gösterir. Hafif malzemeler için 20 Pa yeterli olurken, orta ve yüksek ağırlıklardaki kumaşlarda 50 Pa gereklidir. Kumaş kanallarda kanal boyunca dağılan basınç galvaniz kanal sistemlerinden farklıdır. Azalan debi ile doğrusal hız da azalır. Kanal içi hava hızları ve basınç kayıplarının eksiksiz değerlendirmesi için projenizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Kumaş Kanal Bağlantı Çeşitleri

Standart Başlangıç

En genel başlangıç tipi. 100-200 mm arası uzunluklarda ana sisteme bağlantı için kelepçe içeren, kumaş kanal sistemine fermuar ile bağlanan parça.

Reçme Başlangıç

Standart başlangıç tipinden farklı olarak, kumaş kanal sistemine dikiş ile bağlanan parça. Bakım için ana sistemden sökülmeli, kelepçeler çıkarılmalıdır.

Dış Kanatlı Başlangıç

Flanşlı dikdörtgen kesitte beslemeli ana sistemle karşı flanş ve kumaş kanal kanatları ile bağlanan parça.

İç Kanatlı Başlangıç

Flanşlı dikdörtgen kesitte beslemeli ana sistemle karşı flanş ve flanşı dıştan saran kumaş kanal kanatları ile bağlanan parça.

Fermuar Bağlantı

Kumaş kanal bölmeleri, dirsek, redüksiyon ve diğer şekil değişimleri arasında kullanılan fermuarlı standart bağlantı şekli.

Sütur Bağlantı

Kumaş kanal bölmeleri, dirsek, redüksiyon ve diğer şekil değişimleri arasında kullanılan dikişli bağlantı şekli.

Hat Sonlandırma

Mevcut kumaş kanal bölümünün başka bir sisteme veya bölüme bağlanmayacağı durumlarda kullanılan standart kanal sonlandırma tipidir.