Kumaş Kanal Membran Difüzör

27 Eylül 2017

Kumaş Kanal Membran Difüzör

Şartlandırılmış havanın mekana dağıtımı, soğutma veya ısıtma yapıldığında farklı prensiplere dayanır. Yaşam alanında termal homojenlik ve konforlu hava hızlarının yakalanması kumaş hava dağıtım sistemleri ile oldukça kolaydır ancak beslenen havanın sıcaklığı değiştiğinde, statik hava dağıtım ekipmanlarının çözüm üretemeyeceği talepler ortaya çıkar. Tavan yükseklikleri arttığında, bu talepler ayrışarak, ısıtma ve soğutmada görmezden gelinemeyecek performans farklılıkları yaratır.

Statik difüzörlerin çözüm üretemediği bu durumlarda, manuel veya motorlu damperli, hatta termal elemanlı difüzörler kullanılır. Ancak izolasyonlu metal kanal sistemlerinin üzerine hareketli difüzörlerin maliyeti eklendiğinde ilk yatırım ihtiyacı artar. Ayrıca bir çok hareketli parçanın bulunduğu bir sistem daha fazla bakıma ihtiyaç duyar, arıza oranı yükselir.

Kumaş Kanal Membran Difüzör Çözümü

Metal hava dağıtım sistemlerine oranla daha düşük ilk yatırım ve montaj maliyetlerine sahip olan kumaş kanal ve difüzörler, kanal yüzeyi üzerine üretim aşamasında projeye göre yerleştirilen statik deliklerden hava dağıtımını sağlar. Bu deliklerin yerleri ve özellikleri değiştirilemez. Ancak ısıtma ve soğutmada farklı performans taleplerine Prihoda olarak “Membran Difüzör” adını verdiğimiz farklı bir çözüm ürettik.

Bu sistemde, kanal içine yerleştirilen, kanal iç yüzeyinin yarısı boyutunda hava geçirmeyen  bir kumaş, sisteme boydan boya dikilir. Kanal başında yer alan manuel damper veya servomotor ile bu kumaş kanalın üst yarım daire yüzeyini, veya alt yarım daire yüzeyini kaplayacak şekilde hareket ettirilir. Bu sayede, farklı yüzeylerde farklı hava dağıtım metodları uygulanarak, ısıtma ve soğutma için konforlu havalandırma çözümleri üretilebilir.

Membran Difüzör Istıma Prensibi

Isıtma için kanalın alt yüzeyi kullanılır. Gerirgen olmayan kumaş yukarı hareket ederek kanalın üst yüzeyine boylu boyunca kaplar. Hava tedarik yüksekliğine göre seçilerek kanal boyunca uygulanacak perforasyon veya nozul sistemleri ile sıcak havanın üst katmanlarda asılı kalmayarak yaşam alanına ulaşması sağlanır.

Membran Difüzör Soğutma Prensibi

Soğutmada ise kanalın üst yüzeyi kullanılır. Bu defa hava gerçimeyen kumaş kanalın alt yüzeyini kaplayarak hava tedariğinin kanalın üst yüzeyinden yapılmasını sağlar. Soğutma hava tedariği kanalın üst yüzeyine açılacak mikroperforasyon veya perforasyon delikleri ile yaşam alanına yüksek karışım oranı ve düşük hava hızında yapılır. Bu sayede esintisiz bir serinlik hissi yaratır.

 

Membran difüzör sistemimizin çalışma prensibini videomuzu izleyerek görsel olarak inceleyebiliriniz.