Kumaş Kanal Tasarım Uygulaması

13 Kasım 2017

Kumaş Kanal Tasarım Uygulaması

Kumaş Kanal Tasarım Uygulaması

Kumaş Kanal Tasarım UygulamasıKanal içi hava hızı hesabı

Talepleri eksiksiz karşılayan fonksiyonel bir kumaş kanal tasarımı, sistemin kullanım amacı, özel müşteri beklentileri, montaj tipleri ve yükseklikleri, üfleme hızları, ortam bileşenleri, hava debi ve mevcut basınçları, kumaş sertifikaları gibi bir çok detayın ince ayrıntısına kadar düşünülmesini gerektiren, tecrübe isteyen bir iştir. Bunu sizin için ücretsiz ve hızlı şekilde gerçekleştiriyoruz. Ancak bazı detayların şekillendirilmesi, bir projenin ilerleyen zamanlarında yapılacaksa, pratik ve gerçeğe yakın bir ön tasarım yapılabilir. Bu ön tasarımı bağımsız olarak gerçekleştirebilmeniz için Prihoda olarak kumaş kanal tasarımını kolaylaştıran bir uygulama geliştirdik.

Uygulamanın ilk bölümünde seçtiğiniz kanal kesit şekline göre, debinizi girerek kanal içi hava hızlarınızı belirleyebiliyorsunuz. Kesit büyüklüklerini değiştirerek kanal içi hava hızlarınızdaki değişimi gözlemleyebiliyorsunuz. Hava hızlarını gösteren bölümün rengi, hesaplanan hava hızının sisteme uyumunu gösteriyor. Kırmızı ile belirtilen hava hızları kumaş kanal tasarımına uygun olmadığını gösterirken, turuncu riskli hızları, yeşil ise tasarıma uygun hızları gösteriyor. Eğer gösterge mavi ise, kanallarınız gerekenden çok geniş!

Hava hızlarının hesabı eksiksiz olarak yapılsa da, bu pratik programımızdan ses seviyesi veya kanal içi titreşim ile ilgili bir değerlendirme sağlayamıyoruz.

 

Kumaş Kanal Tasarım Uygulaması Kumaş Kanal Tasarım UygulamasıÜfleme hızı ve mesafesinin hesabı

Kanal içi hava hızlarının belirlenmesinin ardından kumaş kanal tasarımını tamamlamak için hava dağıtımını belirlemek gerekiyor. Pratik hesap uygulaması ile perforasyon deliklerinden sağlanan atış mesafelerini belirleyebiliyoruz. Hava atış mesafelerini belirlemek için kanal içi statik basıncını, kanal uzunluğunu ve kanalın yüzeyinde kullanılan hava dağıtım alanını belirlememiz gerekiyor. Kumaş kanal tasarım uygulamamız hava atış yönünde, belirlenen hava hızının hangi mesafede yakalandığını gösteriyor. Aynı hesaplamayı ters şekilde yaparak farklı mesafelerdeki hava hızlarını da yine görebilirsiniz. Bir sonraki ekranda ise tüm hava dağıtım profilini renkli grafikte inceleyebilirsiniz.

Sadece hayal gücü ile sınırlı hava dağıtım sistemlerinin tasarlanabildiği kumaş kanallar için uygulamamız ön tasarım desteği için kullanımınıza sunulmuştur. Detaylı kumaş kanal tasarımı, havaya hükmeden sistemler için bizimle iletişime geçin.

Kumaş kanal tasarım uygulamamız, Andorid ve iOS uygulamaları ile iTunes App Store ve Google Play Store’da.