Kumaş Kanalların Temizlenmesi

30 Temmuz 2019

Kumaş Kanalların Temizlenmesi

Endüstriyel çamaşır makinelerinde kumaş kanalların temizlenmesi

Kumaş kanalların temizlenmesi, geleneksel metal sistemlere göre çok daha pratik ve verimlidir. Mevcut sistemlerin yerinden sökülüp temizlik işlemlerinin tamamlanması kısa sürelerde, basit talimatlar takip edilerek tamamlanabilir.

Havalandırma sistemi ne sıklıkta temizlenmelidir?

Gıda sektöründe yüksek hijyen standartları nedeniyle tüm sistemlerin 6 ile 12 ay arasında temizlenmesi gerekir. Laboratuvarlarda ise bu süre 12 ile 24 ay arasında değişiklik gösterir. Ancak tüm mekanlarda, metal veya kumaş, kanalların 5 yıl çalışma süresinden sonra hijyen ve verimlilik için temizlenmesi idealdir. En doğru zaman sistemin ihtiyaç duyulmadığı ve ulaşılmasının kolay olduğu zamandır.

Bir kumaş kanal sistemi neden temizlenmelidir?

Kumaş kanal sisteminin temizlenmesinin 3 ana sebebi vardır:

 1. Verimlilik

  Kumaş kanalların hava dağıtım sistemleri, mekana ve taleplere göre farklılık gösterir. Geniş çaplı nozulların ve perforasyon deliklerinin kullanıldığı kanallarda tozdan dolayı tıkanma meydana gelmez. Ancak küçük çaplarda mikroperforasyon deliklerinin kullanıldığı kanallarda, toz ve kirler zamanla tıkanmaya neden olabilir. Bu tıkanmaların yaratacağı ek basınç kayıpları, fanların verimini düşürecektir. 

 2. Estetik

  Yetersiz ön filtreleme veya tozlu bir ortamda hava dağıtımı sırasında oluşan indüksiyon ile kanal yüzeyinde kirlenme meydana gelebilir. Verimliliği etkilemeyen bu tip kirler, estetik nedenlerden dolayı temizlik ihtiyacını doğurur.

 3. Hijyen

  Gıda, kozmetik, ilaç ve benzeri yüksek hijyen talebi olan, kumaş hava dağıtım sistemlerinin sık kullanıldığı alanlarda sektörel beklentilere uyum kolayca sağlanır.

Kumaş Kanalların Temizlenmesi

Tüm kanal ve difüzörlerimiz yüksek kalite ve dayanımlı malzemelerden, doğal iplik ile katkı maddesi olmadan üretilir. Kullanılan malzeme siparişlerin teknik tanımlarında belirtilir. Eğer kanal veya difüzörde germe teli, dirsek veya şekil sabitleyiciler varsa bu montajlı ekipmanlar yıkamadan önce sökülmelidir.

Çamaşır makinesinde yıkanabilen tekstil kanal ve difüzörler

Kumaşlar: Prihoda Klasik (PMS, NMS), Prihoda Premium (PMI, NMI), Prihoda Light (PLS, NLS), Prihoda Recycled (PMSre, NMSre), Prihoda Durable (NMR), Prihoda Hydrophobic (NLW)

 1. Çok kirli difüzörler önce bir elektrikli süpürge ile temizlenmelidir. (basınçlı hava, yumuşak fırça).
 2. İç yüzeyi daha kirli olan kumaşlarda, yıkama öncesi ters yüzüne çevrilmelidir.
 3. Makine temizliği için endüstriyel deterjan kullanılmalıdır (üreticinin önerdiği dozda). Yıkama çevriminin su sıcaklığı 40 °C, devri dakikada 400-800 aralığında ve durulaması yoğun olmalıdır.
 4. Profesyonel kullanıma uygun deterjanlar tercih edilmelidir (talep üzerine öneride bulunabiliriz), ancak günlük deterjanların da kullanımında sorun yoktur.
 5. Gerektiği durumlarda yıkama çevrimi tekrarlanabilir.
 6. Yerel işletme düzenlemelerinin gerek görmesi halinde, deterjana dezenfektan eklenebilir. Dezenfektan kimyasallarının kumaşa etki etmediği kontrol edilmelidir. Üreticinin önerdiği dozda kullanılmalıdır.
 7. Yıkama sonrası difüzörleri kurutun ve asın. Son kurutma için havalandırma sisteminden yararlanılabilir. Kumaş kanal ve difüzörler kurutucularda kurutulmamalıdır. Depolanacak ürünler tamamen kurumadan kutulanmamalıdır!
 8. Yüzey (indüksiyon) kiri, genel olarak asılmış kanal yüzeyinden elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Yumuşak fırçalı bir başlık kullanılması önerilir.
Çamaşır makinesinde yıkanmadan tekstil kanal ve difüzörler 

Kumaşlar: Prihoda Plastic (NMF), Prihoda Foil (NLF), Prihoda Glass (NHE), Prihoda Translucent (NMT)

 1. Kir, genel olarak bir elektrikli spurge veya basınçlı hava yardımıyla kanal ve difüzörlerin iç ve dış yüzetinden temizlenebilir. 
 2. Hava ile temizlik yeteli olmaz ise, kirlenme tipine uygun olarak kumaşlar nemli veya kuru bir sünger ya da yumuşak bir bez veya fırça ile temizlenmelidir.
 3. Kumaşlar ayrıca elde yıkamaya ve durulamaya uygundur (en yüksek su sıcaklığı 40 °C). Durulama sonrası ürün asılarak kurutulmalıdır. Kumaş difüzörler kurutucularda kurutulmamalıdır. Son kurutma için havalandırma sisteminden yararlanılabilir. Depolanacak ürünler tamamen kurumadan kutulanmamalıdır!
 4. Yüzey (indüksiyon) kiri, genel olarak asılmış kanal yüzeyinden elektrikli süpürge ile temizlenebilir. Yumuşak fırçalı bir başlık kullanılması önerilir.

Kumaş kanalların temizlenmesi ile ilgili daha fazla bilgi için https://www.prihoda.com.tr/bakim-ve-garanti/ sayfamızı ziyaret edin.