Tekstil Kanal CFD Simülasyonu

27 Ağustos 2019

Tekstil Kanal CFD Simülasyonu

Hava dağıtımı uzmanlık isteyen bir iştir. Homojen bir sıcaklık dağılımı sağlarken hava hızlarının yaşam alanında kimseyi rahatsız etmeyecek seviyelerde tutulması gerekir.

Tekstil kanallar, tüm yüzeyinde farklı hava dağıtım tiplerinin ayrı ayrı veya bir arada kullanımı ile eksiksiz konfor için sınırsız olanaklar sunar. Her projede farklılık gösteren mekan geometrisi, kanal yükseklikleri, besleme ile ortam sıcaklık farkları, egzoz noktaları gibi özellikler doğru hava dağıtımı tasarımını bir uzmanlığa dönüştürür.

Turkuvaz Medya’nın 5. Levent’te inşaatı süren yeni TV stüdyolarının hava dağıtım tasarımı, 10.5 metre kanal yüksekliği, tekstil kanal kotunun altında yer alan aydınlatmalar ve cephe boyunca dizilen LED ekranların oluşturduğu ısı yükleri, seyirci ve sahne arasında insan yoğunluğu farkı gibi zorlayıcı detayları ile tecrübe ve basit matematiğin yeterli olmayacağı taleplere sahip. Bu nedenle, tasarımımızı tamamlayıp kanallarımızı üretmeden önce 3 farklı hava dağıtımı ile örnek stüdyo için CFD simülasyonları oluşturduk.

Fluent programı ile fabrikamızda gerçekleştirilen testlerin sonucunu sistemin kullanıcısı ile paylaşıp en doğru tasarım üzerinde uzlaştık. Kanallarımız şimdi üretimde. Bilgisayar ekranında oluşturduğumuz konforun gerçeğe dönüşmesini sabırsızlıkla bekliyoruz.